Fraxiparine

Boli ale sangelui

Postata de STeona cu 13 ani in urma.

la un nr de 25000 de trombocite se poate admimistra Fraxiparine??

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Fraxiparine este sinonimul heparinatului de calciu , indicat in profilaxia si tratamentul trombozelor venoase profunde,infarctului de miocard , proteze valvulare.
Numarul de trombocite 25.000 este foarte scazut ( normal este peste 150.ooo ) totusi discutati cu medicul care va trateaza ,pentru aceasta problema. si va cunoaste boala cat si stadiul de evolutie si tratamentul pe care-l urmati. Sanatate

STeona

acum 13 ani

eu sunt nelamurita -- Fraxiparine este anticoagulant iar din prospect eu inteleg ca ar putea duce la scaderea nr de trombocite, daca si asa sunt scazute de ce se da Fraxiparine???