fier seric

Boli ale sangelui Supraincarcare cu fier

Postata de mari-rossi cu 13 ani in urma.

va rog sa-mi spuneti daca am motive de ingrijorare in legatura cu val. fierului seric 200 ug/dl am 36 ani.si ce alte analize ar trebui sa fac pt a vedea daca este vreo boala

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Cresterea sideremiei (fierului seric) se poate intalni in:
- talasemie;
- anemii sideroblastice;
- anemii hemolitice;
- hemocromatoza idiopatica (sideremia crescuta poate indica supraincarcarea cu fier mai devreme decat cresterea feritinei) si secundara (transfuzii multiple, tratament inadecvat cu fier,sunt porto-cav, dializa cronica etc.);
- necroza hepatica severa (hepatite virale acute; poate atinge > 1000 microg/dL) si unele hepatopatii cronice;
- eritropoieza ineficienta cu distructie crescuta a precursorilor eritroizi medulari (recadere in anemia pernicioasa; anemii diseritropoietice congenitale).
Sfatul meu este sa va examineze medicul internist/hematolog pentru precizarea cauzei nivelului crescut al fierului seric.

mari-rossi

acum 13 ani

VA MULTUMESC MULT!