Este normal ca un copil de 5 ani sa aibe trombocitele 620?

Boli ale sangelui

Postata de Utilizator11707598047 cu 3 luni in urma.

Buna seara, fratele meu face febra de 2 saptamni aproape continu am fost cu el la doctor am facut analizele de doua ori primele au iesit de 5ori mai mari si a doua ora au iesit bune asa ni sa confirmat ca e perfect sanatos dar el pana si in prezent face febra si la analize iau iesit trombocitele 620 nu este prea mult pentru un copil de 5 ani??? va rog daca vedeti acest mesaj sa imi raspundeti , doctori spun ca este sanatos , da nu cred ca un copil sanatos face febra continu aproape.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Trombocitele se incadreaza in intervalul normal pentru un copil de varsta de 5 ani, acesta fiind cuprins intre 150-450 mii/mm3 in mod normal. Cu toate acestea, daca numarul trombocitelor este crescut, acest fenomen se numeste trombocitoza, care poate fi cauzat de diferite boli infectioase, inflamatorii sau de anumite boli de sange.

Este important sa mentionam ca febra nu este neaparat un indicator al starii generale de sanatate, aceasta putand fi un simptom al unei varietati de afectiuni, unele mai serioase decat altele.

Va recomandam sa discutati cu medicul si sa cereti o a doua parere daca situatia persista.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fratele dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-coagulare/trombocitoza-cresterea-trombocitelor_1331