Eozinifilie

Boli ale sangelui

Postata de gtgalexa cu 12 ani in urma.

Am un baietel de 6 ani caruia i-am facut analizele si nu i-au iesit tocmai bine. Ma puteti ajuta cu o interpretare pana ajung la medicul de familie ?
Trec si valorille diferite si valorile in limitele normale, deoarece am inteles ca difera si valorile normale in functie de markerii folositi .
Analizele cu valori diferite sunt :
Neutrofile % - 33.60 normal vad ca ar trebui 40-70
Eozinofile % - 22.40 normal vad ca ar trebui 0- 5.00
Eozinofile ( EO ) - 1.21 10*3/ul normal vad ca ar trebui 0.00 - 0.70
MCV ( VEM ) - 79.39 fL normal vad ca ar trebui 80 - 105
MCH - 25.50 pg normal vad ca ar trebui 26 - 44
Calciu Total - 10.90 mg/ dl normal vad ca ar trebui 8.50 - 10.80
Celelalte analize sunt in limitele normale. Sper sa ma fi facut inteleasa si multumesc tare mult de ajutor.
O zi buna.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In afara de Eosinofilele mult crescute,care pledeaza pentru o alegie a organismului (la copii mai frecvent : alergodermii- exema , bronsita astmatiforma , parazitoze intestinale , si alte afectiuni care nu intra in discutii neexistand si alta simptomatologie majora ), celelalte constante nu pot fi considerate ca anormale . Neurofilele usor scazute arata , cel mai probabil o stare de convalescenta dupa o virozarespiratorie, Medicul va va spune ,probabil , mai multe ac***a in fata intregul tablou sanghin , precum si examinarea micutului pacient. Sanatate

gtgalexa

acum 12 ani

Revin cu inca o solicitare .Daca ma puteti lamuri, chiar sunt ingrijorata. Am facut testul elisa pt giardia si a iesit negativ, am recoltat 3 probe pentru coproparazitologic in 3 zile consecutiv si au iesit absente toate . Ce ar trebui sa fac mai departe ?Chiar vreau sa aflu care este cauza acestor eozinofile crescute . Este un copil foarte activ, are foarte multa energie, alearga , se joaca, ce m-a facut pe mine sa ii fac aceste analize a fost un episod de transpiratie rece in timpul noptii . Dormea , era foarte agitat si a transpirat foarte mult , iar fruntea o avea foarte rece. Atunci medicul de familie a zis sa ii facem analizele. Am considerat eu la acea vreme, acum 2 luni cred , ca acest episod a fost cauzat de faptul ca statuse mai mult in acea zi la calculator ( nu il lasam de obicei, dar se mai intampla sa avem treaba si atunci mai sta si la calculator ) . I-am redus consumul de cacao , dulciurile la noi in casa mai mult se fac , decat se cumpara . Imi dau silinta sa le dau sa manance cat mai sanatos (????) si ma ucide cand au cate o problema de sanatate.

gtgalexa

acum 12 ani

Multumesc tare mult, m-ati linistit.
El a terminat o cura cu Biotics , deoarece a avut usoare probleme cu stomacul ( o mica indigestie, dupa cum a spus dr. ) . este posibil ca biotics-ul luat cu o zi inainte sa fi influentat analiza ?