e normal ?

Boli ale sangelui

Postata de ralu22 cu 12 ani in urma.

buna ziua am un baiat de 2 ani si 2 luni si de curand i-am fc analize la sange si au iesit urm valori:hematii 5,26 hematocrit 42,9 TGO 45 calciu seric total 10,93 si am mers la medic iar acesta ne-a zis ca sunt valori usor crescute mai ales cele la sange ne-am speriat f tare si ne-am gandit la o posibila poliglobulie ...oare sa fie asa sau sa fie doar o greseala?cat de grava este poliglobulia la un copil asa de mic ce urmari poate avea?urmeaza sa mergem si la un hematolog ptr a stabili exact diagnosticul ast un rasp multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Aceste valori se incadreasa in limite normale. Ele pot fi interpretate in contextul clinic al pacientului (simptomatologie , semne). Poliglobulia se caracterizeaza prin cresterea anormala a numarului de hematii(globule rosii). Poate fi primara (afectiune mielo-proliferativa cronica mai frecventa la barbati si apare dupa 40 de ani) sau secundara , ca in cazul oamenilor ce traiesc la altitudine, in boli pulmonare cronice.

ralu22

acum 12 ani

multumesc mult ptr raspuns.noi ne-am speriat teribil cand am aflat rezultatele si am mers la medicul de familie iar aceasta ne-a zis ca poate fi o poliglobulie vazand nr crescut al hematiilor insa ne-a recomandat sa mergem la un hematolog sa fim siguri ca totul e ok...din cate am citit pe internet poliglobulia e un fel de "cancer in sange" sper ca totul sa fie bn multumesc inca o data