despre hemofilie

Boli ale sangelui Hemofilie Infectia hemofilica

Postata de clauditza cu 14 ani in urma.

sunt insarcinata in 4 luni si jumatate,siam aflat ca va fii baiat.in familia mea,nepotul bunicii mele are hemofilie a.as vrea sa stiu daca si baietelul meu va fii afectat de aceasta boala?ca sa fiu mai precisa :bunica mea are o sora iar aceasta sora are un baiat cu hemofilie si o fiica.ma poate afecta si pe mine dc nu sunt din linie directa cu el?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

In general, hemofilia este transmisa de la mama la fiu,prin intermediul unei gene anormale. Barbatii nu pot transmite aceasta gena. Baietii fac boala prin mostenirea genei defecte de la mama, doar daca aceasta este purtatoare,fara a avea boala. Deci nu are nicio legatura cu unchiul ,daca ai norocul sa nu ai aceasta gena,totul va fi ok. Sarcina si nastere usoara si un bebe sanatos !

alexis

acum 14 ani

daca sora bunicii tale are aceasta boala sau este purtatoare rezulta ca si bunica ta ar putea fi purtatoare iar parintele tau (mama sau tata)ar putea sa fie purtator(oare)deci nu vreau sa te sperii dar si in cazul tau este posibil sa transmiti boala mai departe in cazul in care esti purtatoare, am aceasta boala in familie.....cel mai indicat e sa te adresezi specialistilor in hematologie.... iti doresc sa dai nastere unui copilut sanatos si puternic

clauditza

acum 14 ani

va multumesc pentru mesaj si sa va auda Dumnezeu pt ca sunt tot timpul cu frica in san sa nu am un copil bolnav pt ca stiu cat sufera unchiul meu am sa va mai tin la curent cu starea mea si mersi de urari.cu stima claudia

Coty

acum 11 ani

ne-ai tinut la curent de te-ai rupt si tu hai la revedere