circulatia sangelui

Boli ale sangelui

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

mi se tot umfla picioarele jos la glezna.mai ales cind stau in picioare .am tot luat Detralex si Troxevasin comprimate.oare ce tratanent trebuie sa mai iau

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând, în cazul d-vs trebuie stabilită cauza apariţiei acestor edeme: tromboflebită, insuficienţă cardiacă, boli renale sau ciroză. Datorită faptului că există mai multe cauze si grupe de cauze ele edemelor, tratamentul edemelor nu se face la fel pentru toti pacientii (cu diuretice, albumină sau plasmă), ci diferenţiat, în funcţie de cauza edemelor şi pacient (analizele proprii şi bolile asociate). În majoritatea cauzelor, cei cu edeme trebuie să respecte un regim alimentar hiposodat (fără sare).

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

E simplu. Daca as fi in locul dvs. m-as asigura (printr-un examen medical de rutina si cateva investigatii - toate, evident, sub indrumarea medicului curant) ca nu sunt probleme serioase cu inima, ficatul sau rinichii. Apoi, cu banii de Detralex, as cumpara o perna mare pe care mi-as odihni picioarele in timpul noptii. De asemenea, as face ceva mai multa miscare si as incerca sa mai dau jos din burta. Si n-as mai sta atat de mult in picioare. Succes!

viorut

acum 12 ani

miscare fac in fiecare zi si in picioare trebuie sa stau 8 ore pe zi deoarece mi-e serviciul de asa natura fiindca lucrez la o fabrica de cablaje auto..Detralex iau la prescriptia medicului de familie in urma analizelor.Am observat ca cel mai tare mi se umfla gleznele cind lucrez de noapte

Adrian2682

acum 7 ani

viorut ai dreptate lucrezi in schimburi 1,2,3 si eu am lucrat la fabrica de cablaje auto stiu cum este stii ce ar mai trebui sa faci daca ai echipamentul lor de munca adica papuci sa incerci sa iti cumperi alti papuci ca si eu aveam aceleasi probleme ca si tine si nu stiam de unde mi se umfla picioarele in special la glezna acolo si de cand am schimbat papucii nu am mai avut probleme

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Din pacate, singurul tratament eficient in cazul dvs. e cel ne-medicamentos, respectiv evitarea statului indelungat in picioare. Cateva minute de odihna cu picioarele pe un plan mai inalt ar fi benefice. De asemenea, luati in considerare varianta unor ciorapi elastici.

Ionela

acum 8 ani

Și eu am probleme cu picioare umflate,mai ales vara...am încercat mai multe variante chiar și Detralex dar acum mi-a fost recomandat Cyclo3Forte și momentan are efect.Combinat cu masaj pentru drenaj limfatic și puțină mișcare,chiar a avut efect.Multă sănătate !

Adrian2682

acum 7 ani

domnul doctor si cand mai apar astfel de cazuri ce unguent bun ne-ati putea recomanda , mi se pare ca am avut diclac gel si era foarte bun adica s-a vazut sa mi se reduca umflatura ,lioton gel am avut dar parca nu prea e asa bun si e si scump

BURLEA ANA

acum 8 ani

am si eu glezna dreapt tot timpul mai umflata decit cea stinga iau detralex dar nu am vazut nici un efect ,mi-a fost prescris de medic ,nu stiu ce sa fac sa mai iau sau nu?