celule mixte procentual 16.8%;neutrofile procentual 35%

Boli ale sangelui Neutropenie

Postata de danna81 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Pe buletinul de analize, imi apar urmatoarele valori:
celule mixte procentual 16.8%;
neutrofile procentual 35%.
Medicul meu de familie mi-a cerut sa merg la un control de specialitate la hematologie.
Diagnosticul prezumtiv : Neutropenie.
Pentru ca in orasul in care locuiesc nu exista medic hematolog, inca nu am reusit sa ajung la unul. Este cazul sa ma ingrijorez? d-voastra ce credeti?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Raspunsul se bazeaza pe valorile de laborator si diagnosticul initial de neutropenie, care indica scaderea neutrofilelor, celule albe responsabile cu protectia impotriva infectiilor bacteriene si fungice.

Celulele mixte (limfocite si monocite) la 16.8% sunt normale. Un procent de 35% pentru neutrofile poate fi usor sub limita normala (40-60%), dar valorile normale variaza usor intre laboratoare.

Daca aveti simptome precum febra, frisoane, oboseala sau infectii recurente, consultati un specialist cat mai curand, chiar si intr-un alt oras, daca nu aveti acces la un hematolog local.

Daca nu aveti simptome, neutropenia ar putea fi tranzitorie si non-problematica. Urmati sfatul medicului pentru eventuale controale suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
https://www.clickmed.ro/medic/alergologie, https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/neutropenia-predispune-organismul-la-infectii_19492