care o fi cauza anemiei?

Boli ale sangelui

Postata de GABRIELA MARIA152589 cu 13 ani in urma.

ieri am facut gastroscopie si colonoscopie iar medicul a zis ca totul e ok.Atunci de unde o fi o fi cauza acestei anemii? ce investigatii ar trebui sa mai fac?

Raspunsuri (6)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul dumneavoastră ar putea fi vorba de o carenţă de fier, de aceea trebuie investigat tipul anemiei (microcitară, cu reticulocite, etc.). În acest caz se va face o investigaţie hematologică completă (o hemogramă care să identifice hematiile tinere) pentru a stabili de unde provine această carenţă de fier.

GABRIELA MARIA152589

acum 13 ani

este o anemie feripriva microcitara hipocroma ,asa citesc pe iesirea din spital ,leucopenie ceea ce nu stiu ce inseamna.iar dupa cele 12 fiole de fenofer mi-a urcat si hemoglobina si fierul dar inaca tot sub limita de jos ce apare cu steluta sunt leucocite -3.9 ,hemoglobina -11(care ma bucura) .hematocrit-33.6 , vol. med. eritrocite-74.3 ,hb.med. eritrocit-24.3 ,distr.vol.eritrocitar-29.4 ,vol. med. trombocite-5.9 ,VSH 1h-16 ,vsh 2h-30 ,restul sunt in limita normala .ce nu era inca ok sunt la coagulare PT(sec) -18.2 ,INR -1.15 ,AP -82%.
COLONOSCOPIA FLEXIBILA PANA LA CEC aspect normal
PANENDOSCOPIA PANA LA DUODEN CU BIOPSIE esofag normal,D2 NORMALE
CAM ASTEA SUNT REZULTATELE ,CE SA MAI FAC?

Medic Epuran

acum 13 ani

Această anemie va trebui tratată câteva luni cu produse orale ce conţin fier, dar având grijă la toleranţa gastrică (aceste produse sunt iritante gastric). Se recomandă regim alimentar, fără condimente, prăjeli şi alcool, dar cu consum de produse alimentare precum carne, spanac.

GABRIELA MARIA152589

acum 13 ani

multumesc mult,asa am sa fac si apoi am sa imi repet iar analizele

ilie

acum 9 ani

anemia microcitara nu se trateaza cu fier , cititi despre tratament cu fier cand exista deficit de b12 , eu zic sa mancati legume crude verzi si sa lasati in pace fierul injectabil, la anemie microcitara nici nu se recomanda, si sa mancati cate o lamaie sau catina sau afine ca sa fizeze fierul, probabil ati tinut regim n-ati mancat ce trebuie pentru ca v-ati deranjat la stomac , etc , deci din diverse motive organismul dv nu a primit vitamina c .