cât de grav si ce trebuie sa fac dacă trombocitele sunt 523 ,vă rog răsp.(baiatul meu)33 ani?

Boli ale sangelui

Postata de Utilizator11711827331 cu o luna in urma.

trombocite crecute

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Trombocitele sunt celule care ajuta la coagularea sangelui. Numarul normal de trombocite in sange variaza intre 150.000 si 450.000. Cand numarul de trombocite este peste 450.000, se numeste trombocitoza.

Un numar de trombocite de 523 nu este atat de alarmant, dar este usor peste limita normala. Acest lucru poate indica o problema de sanatate cum ar fi inflamatia, o infectie, o boala a sangelui sau poate fi cauzat de anumite medicamente. Uneori, cresterea poate fi si tranzitorie, fara a indica o problema medicala grava.

Este foarte important sa discutati rezultatul cu medicul sau medicul hematolog pentru a determina cauza acestei cresteri. Ei vor putea recomanda teste sau investigatii suplimentare pentru a identifica cauza exacta, daca este necesar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-coagulare/trombocitoza-cresterea-trombocitelor_1331