buna ziua..

Boli ale sangelui

Postata de auras_007 cu 13 ani in urma.

mi-am facut de curand niste analize medicale...buletinul de analize mi-a indicat un nivel minim de trombocit , respectiv 0.150%...cum as putea creste acest numar?multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
În mod normal în sângele omului ,pe lângă hematii ( globule roşii ) şi leucocite ( globule
albe ) mai sunt şi alte elemente printre care " trombocitele " pe care le menţionaţi d-voastră. Numărul acestora variază ,în mod normal, între 150.000 şi 350.000 pe mm cub de sânge. Ele au rol important în coagularea sângelui . Scăderea sub aceste valori provoacă hemoragii cutanate sau în alte zone. Laboratoarele ,folosesc metode diverse de determinare a valorilor elementelor sanghine, deaceea ,medicul de laborator sau un hematolog sunt cei care vă pot da amănuntele necesare. Dr. E . Otesteanu

auras_007

acum 13 ani

va multumesc mult..