boala ereditara a sangelui

Boli ale sangelui

Postata de vasile k cu 13 ani in urma.

An un nepot de 34 ani in Congo si sufera de SS (drepanocytose). La varsta de 6-8 ani i-au extras rate. Acuma are o rana la picioara care nu prea se vindeca. Trebuie sa-l ajuta dar nu stiu cum si cu ce. Multumesc anticipat AK

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
din pacate, de ajutat, il poate ajuta doar medicul curant la care merge nepotul dumneavoastra. fara a vedea despre ce rana este vorba, fara un consult medical de specialitate, nu se pot face decat presupuneri si nu se pot lua decizii. din pacate drepanocitoza este o boala care nu are un tratament etiologic, ci doar unul simptomatic sau preventiv al complicatiilor posibile.
pentru mai multe detalii puteti citi si un articol de pe acest site, la adresa aceasta: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/drepanocitoza_3209

va urez o seara buna

vasile k

acum 13 ani

Multumesc