anemie?

Boli ale sangelui Anemie Siclemia Anemie aplastica
+1
Vezi toate grupurile

Postata de simona38095570 cu 14 ani in urma.

de vreo 2 saptamani am niste ameteli foarte mari . am facut tot felul de investigatii , analize singurele anormale sunt:hb=11.5, mch=25.7(vn:26-34)mcv=78.1(vn:80-100)fier normal , calciu normal , medicul zice ca nu trebuie sa iau nimic dar eu ma simt in continuare slabita si ametita si sunt palida...ce ma sfatuti sa fac?

Raspunsuri (12)

ionica

acum 14 ani

Incearca sa iei cateva vitamine sa vezi cum te simti.

Maria C

acum 14 ani

Poate nu manaci cum trebuie, sau poate ai tensiunea mica sau prea mare.

simona38095570

acum 14 ani

mananc in principiu corect...dar nu inteleg de ce medicul nu are nici o solutie ...nu pot sa stau acasa fara sa fac nimic....incerc sa investighez tiroida poate asta e cauza...

floryny

acum 14 ani

Poti sa-ti mergi la un control endocrinologic, sa ne spui si noua daca este aceasta cauza a anemiei.

Alina

acum 14 ani

Si eu am avut probleme cu anemia de fapt asa am crezut eu pentru ca aveam si calciul scazut dar medicul dupa ce a vazut ca am luat calciu 3 luni si nu s-a ridicat ci a scazut m-a trimis la endocrinolog si la hematolog inca nu m-am dus la ei cu analizele complete dar din analizele mele si din eco la tiroida a reiesit ca am probleme cu tiroida.Nu stiu sa iti zic concret despre ce este vorba dar te sfatuiesc sa te duci la un endocrinolog.Cand o sa aflu ceva mai concret iti mai spun.

Tatiana

acum 14 ani

salut!ma numesc tatiana.am citit cu atentie si am analizat care sunt rezultatele tale privind analizele tale.daca totusi medicul ti-a spus ca totul e bine si tu te simti slabita si palida deja este un semn ca nu este bine.sa iti examinezi glanda tiroida ar fi foarte bine deoarece cred ca o disfunctie a ei ar fi putut cauza slabiciunile si lipsa de energie.glanda tiroida produce hormoni care regleaza proce foarte importante pentru organism.aici este important sa te ajuti in primul rind tu.trebuie sa ai grija daca esti acasa sa fie bine aerisite spatiile unde vei sta in special inainte de somn,alimentatia ar trebui sa contina cit mai multe fructe si legume ce contin fier ,magneziu si calciu...produsele de peste si cele lactate sunt cele mai bune remedii care te vor ajuta nemijlocit sa te simti mai bine la prima etapa fara a folosi medicamente.asta doar daca nu ai dereglari hormonale pentru ca daca ai ceva legat de glanda tiroida aici te poate ajuta un tratament cu medicamente si dieta.sper sa te faci mai bine cit mai curind...si ne spui si noua rezultatele daca vei consulta un endocrinolog.ar fi bine sa faci ultrasonografia glandei tiroide sa vezi daca e totul bine.pe curind!

amelie

acum 14 ani

buna am facut un examen de urina si rez sunt:
densitate=1015
ph=6.5
leu=25
nitr=neg
pro=25
glu=norm
ket=net;ubg=1;bil=1;ery=25
cel epiteliale frecv,leuc=rare,hematii=rare;flora =prezenta;as vrea sa stiu semnificatia , e o infectie urinara banala sau e ceva mai complicat la rinichi?

Violeta

acum 9 ani

Trebuie neapărat să consulți un nefrolog, proteina in urina trebuie să fie negativă!!

adriana

acum 14 ani

si eu patesc cam acelasi lucru ca simona,ametesc foarte tare mai ales atunci cand ma ridic din pat sau de pe scaun,vad negru in fata ochilor,am o stare de oboseala permanenta,mereu imi vine sa dorm,cu digestia nu stau bine deloc ca am si hemoragii rectale.am 23 de ani dar din cate am inteles eu de pe internet pot sa pun si cauza unui posibil cancer rectal,sunt foarte ingrijorata mai ales ca sunt in italia si nu am asigurare medicala si in plus de asta imi e cam frica sa ma duc la doctor .sunt speriata va rog sa imi dati un sfat

lilia

acum 14 ani

E bine sa mergi la medic, dar nu te ingrijora e posibil sa ai hemoroizi interni , care se pot trata.Hemoragiile duc la anemie si implicit la ameteli.

erika

acum 14 ani

asteniile

Nicoleta

acum 14 ani

Pentru Simona din rezultatele lasate de tine este foarte posibil sa ai talasemie, o boala genetica mostenita de la unul din parinti si cu care traiesti toata viata fara probleme.
Acest lucru il am si eu si asa imi ies si mie acele valori mai mici decat cele normale.
Cere medicului de familie o trimitere la institutul hematologic sa faci electroforeza hemoglobinei.
Si eu ma confrunt uneori cu ameteli si oboseala continua.

Sanatate