ANEMIE FERIPRIVA

Boli ale sangelui

Postata de ianisanamaria cu 12 ani in urma.

Am boala de la varsta de 2 ani,acum am 36,am facut toate investigatiile posibile,cel mai rau a fost cand am avut Hg=5 si Ht=20,dupa tratament sub diverse forme de fier am o perioada de 2-3 luni in care ma simt bine,apoi boala revine si iarasi analize,tratamente.As vrea sa stiu daca aceasta boala se poate trata definitiv,cauza fiind chipurile dupa o groaza de analize si investigatii niste microhemoragii oculte,va multumesc.

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Trebuie întâi tratat organul care produce aceste hemoragii oculte

ianisanamaria

acum 12 ani

pai daca sunt oculte................

Iuli

acum 12 ani

Asta nu inseamna ca nu pot fi detectate. Daca nu sunt detectate, anemia nu poate fi tratata decat simptomatic dar radacina afectiunii ramane acolo, putand provoca probleme mult mai grave pe viitor. Sunt necesare analize amanuntite.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Dar la hematolog ati fost? Hematologul a pus dgn. de "hemoragii oculte" sau medicul specialist de boli interne?

ianisanamaria

acum 12 ani

hematologul cu medicul specialist de medicina interna si gastroenterologul,fac investigatii de aproximativ 35 de ani,fara a putea cineva sa-mi puna un diagnostic clar,

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

E de banuit ca acum 35 de ani o electroforeza a hemoglobinei era mai dificil de realizat. Probabil ca intre timp suspiciunea de talasemie a fost exclusa. Din pacate exista suficient de multe hemoglobinopatii care mimeaza anemia feripriva, nu toate foarte simplu de diagnosticat.

ianisanamaria

acum 12 ani

Da diagnosticul de talasemie a fost exclus,fiecare serie de investigatii si analize, se solda cu acelasi diagnostic,anemie feripriva.