Anemie falciforma la hemoglobina 16?

Boli ale sangelui Anemia asociata cu boli cronice

Postata de bogdandingo cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Poate exista aneamia falciforma in conditia in care hemoglobina are valoarea maxima de 16 (Valoare constanta pentru analiza facute la cateva luni distanta)?
Mentionez ca am stari de ameteala, slabiciune si uneori de lesin. Mama a fost diagnosticata cu anemie falciforma si stiu ca se poate mosteni.
Este nevoie sa fac analiza sangelui la microscop pentru confirmare?

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Nu, nu aveti anemie falciforma, dar aveti cu siguranta una din genele responsabile de boala (pentru aparitia bolii e nevoie ca ambele gene -materna si paterna- sa fie "defecte").
Chiar in aceste conditii, trebuie sa stiti ca hematiile dvs. sunt mult mai vulnerabile la imprejurari care scad aportul de oxigen la tesuturi (expunerea prelungita la frig, de exemplu). De asemenea, probabilitate de a transmite gena defecta la copii nu este deloc neglijabila (50%). O electroforeaza a hemoglobinei este, fara discutie, necesara.