anemia

Boli ale sangelui Anemie cu deficit de acid folic

Postata de Cibotaru cu 15 ani in urma.

buna ,am o fetita de 2ani si 7luni.are anemie cronica ,ii fac tratament cu fier.un sfat va rog cu ce as mai putea sa-i dau de mancare ,sau ce sa fac .inca o chestie ,mi s-a recomandat sa-i dau fierul in suc de lamaie ,dar nu vrea sa-l bea asa,daca il dau cu portocala il bea.e bun si asa ,in portocala ?

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Izabella,
Foarte buna este sfecla rosie. Eu fac salata din sfecla si e buna. Sfecla coapta, data pe razatoare , in amestec cu otet de mere, ulei de masline si chimen(depinde daca-i place fetitei, chimenul, daca nu, fara).
Alte remedii naturale pentru anemie: spanac, cimbrisor, laptuci, soia, miere de albine, banane, struguri negri, prune, capsuni, stafide.
Sanatate maxima fetitei!

Oncioiu

acum 15 ani

POTI incerca si cu broccoli fiert in aburi si pasat,amestecat eventual cu ceva ce ii place...fa-i sucuri de afine,coacaze,mure(le poti gasi si congelate in magazinele mari).sfacla rosie ...poti sa-i dai si sucul de la ea amestecat cu zeama de portocale...la vara sa pui tu la congelator fructe de padure...multa sanatate fetitei.mihaela