Anemia feripriva (prin carenta de fier)

Boli ale sangelui

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

daca luam fier o perioada mai lunga de timp, ce reactii adverse sunt?multumesc

Raspunsuri (5)

vlad26

acum 16 ani

Surplusul de fier este toxic pentru organism si poate duce la diverse boli de la cancer, afectiuni ale ficatului, la boli cardiovasculare. Daca fierul nu este in exces in organism sau este necesar un supliment de fier (in cazul anemiei feriprive, de exemplu) administrarea indelunga a fierului nu ar avea efecte adverse.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

mi-a recomandat dr.de familie fetitei mele in varsta de 6 luni fier.sunt de acord dar fara analize poti sa faca acest lucru?nu mi-a spus cate picaturi trebuie sa-i dau.ce parere aveti?

comentarii utilizatori

acum 14 ani

baetelului meu in varsta de 9 ani i-au iesit analizele putin modificate dar cel mai mult ma ingrijoreaza fierul care este 182 si valoarea normala este de 50-168 sincera sa fiu nu stiu ce asi putea sai dau pentru a ajunge la valoarea normala. Medicul de familie nu prea ma lamurit.astept un raspuns. Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Ma numesc TOMA DANIELA am 16 ani si am urmatoarele rezultate:hemoglobina 8,6; hamatocrit 31,4;volum eritrocitar mediu 79;hemoglobina eritrocitara medie 21,5;si concentratie medieHb.eritrocit 27,4.Aceste rezultate le-am obtinut dupa ce am facut tratament cu glubifer si picaturi de fier,la sfatul medicului.Ce dieta trebuie sa urmez?Rezultatele sunt foarte grave?mentionez ca am o menstruatie abundenta.multumesc anticipat!

claudia279142913

acum 14 ani

draga daniela cat timp ai urmat tratamentul?daca ai urmat tratamentul cel putin 2luni si ai obtinut doar acest rezultat trebuie investigatii pt a afla cauza (test papanicolau constand in ex ginecologic,endoscopie ).REFERITOR LA DIETA NU O SA TE VINDECI PRINTR-O ALIMENTATIE BOG IN ALIM CE CONTIN FE ,DAR ITI VA FI de un real folos sa consumi spanac,sfecla,broccoli si nu in ultimul rand ficat.Este posibil si de la menstruatia abundenta insa nu spui care era val hem. inainte de tratament.