analize

Boli ale sangelui

Postata de pumukli cu 13 ani in urma.

TS TC....se poate determina si din sangele recoltat in vacutainer? ce se mai poate determina din sangele recoltat din pulpa degetului?

Raspunsuri (5)

eusebia

acum 13 ani

sunt asistenta de laborator si din ce stiu eu timpul de singerare (ts)nu se poate face din vacutainer.i mod nornal nici timpul de coagulare(tc)
.sunt cazuri insa cind se face.

pumukli

acum 13 ani

de asta si intrebam....prietenei mele iau recoltat sange pt analize numai in vacutainere...cand ea a intrebat de TS TC asistenta a raspuns destul de sec "tocmai v-am recoltat"

Medic Epuran

acum 13 ani

Timpul de coagulare se determină prin recoltarea unei picături de sănge recoltată din pulpa degetului, iar timpul de sângerare se determină prin efectuarea unei incizii la nivelul lobului urechii.

pumukli

acum 13 ani

..multumesc ft mult pt raspuns....pe mine ma interesa in mod special daca se poate determina si prin alte metode...si ce se mai poate determina din sangele recoltat din pulpa degetului? Rh....si...scuze daca sunt insistenta...o primavara deosebita!

Medic Epuran

acum 13 ani

Cu ajutorul sângelui recoltat din pulpa degetului se poate determina glicemia cât şi Rh-ul.