analize-parere

Boli ale sangelui

Postata de reinharda cu 10 ani in urma.

Buna seara,am fost in tara pt 1 zi,am calatorit toata noaptea si am facut analizele.Va rog sa-mi spune-ti daca si nt ok sau nu.hematii-4.370.000,hemoglobina-14,2.hematocrit-42.MCV-97,8.MCH-32,4.MCHC-33,2.RDW_12,2.trombocite-255.000.leucocite-6.630.neutrofile-52,60.limfocite-43,00.monocite-2,90.eozinofile-0,80.bazofile-0,70.VSH-8mm la 1h.glicemie-88mg.calciu-9,86.magneziu-2,14.sideremie-114.TGO-42.TGP-24.Colesterol total-194.HDL-55.trigliceride-74.proteina C1mg .uree serica-0,23.creatinina serica-0,77. Iau pro immunity,gingo memo,magneziu,calciu si vit d.Va rog din suflet sa-mi spuneti o parere.Multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Rezultatele sunt in limite normale , mai putin TGO 42 [ normal < 35 ] si Proteina C reactiva 1mg [ normal

Adrienne

acum 10 ani

Reiau raspunsul......rezultatele sunt in limite normale , mai putinTGO 42 { normal < 35 } si Proteina C reactiva 1 mg [normal < 0.50 ] .Cresterea TGO se intalneste in toate afectiunile hepatice dar si in alte multe afectiuni extrahepatice , printre care si cele cardiace . Cresterea PCR reprezinta un raspuns la inflamatii si infectii . Desi principala sursa de PCR este ficatul , alta surasa poate fi si tesutul arterial. Pentru acest lucru ar trebui facuta o analiza cu o sensibilitate mult mai mare ; " high sensitive - CRP ''. Medicul care va citi rezultatele isi va spune parerea......Eu, pe cont propriu as face analiza despre care am spus mai sus, plus analizele pentru hepatita B si C , Gama - glutamiltransferaza si Fosfataza alcalina. Aceste analize ar putea da un raspuns cu privire la ce fel de probleme sunt, hepatice sau de alta natura. Multa sanatate !

reinharda

acum 10 ani

Multumesc foarte mult,ma duc sa-mi fac analizele aici.

reinharda

acum 10 ani

Buna seara,mai doresc sa va spun ca evit sa maninc in timpul zilei deoarece sint foarte obosita si imi vine sa dorm.Ieri cind am venit de la servici,am mincat,am baut cafea dar totusi nu am mai putut,am fost asa de obosita ca a trebuit sa dorm citeva ore.Ma mai doare din cind in cind in partea dreapta,cind maninc prea mult.
Multumesc inca o data.