analize medicale

Boli ale sangelui

Postata de SALUTE cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA ,ACUM O SAPTAMANA SOTUL MEU A FACUT ANALIZELE MEDIACLE DEOARECE A SLABIT PESTE 5 KG INTR-O LUNA ACUZAND ARSURI LA PLAMANI SI RESPIRATIE GROAIE,.DIN PACATE NE AFLAM IN ITALIA SI NU PREA INTELEGEM TERMENII DECI REZULTATELE SUNT ASA.ALFA1 Conc.0,18.normal fiind(0,2-0,4),BETA Conc. 0,59 normal fiind(0,6-1,0) si CONTEGGIO PIASTRINE (NR.TROMBOCITELOR) ESTE FOARTE MIC 139 ,NORMAL FIIND(150,0-450,0).VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI , CE TREBUIE SA FACA SI CAT DE GRAV ESTE. SOTUL MEU ARE 40 DE ANI ..

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu se poate preciza gravitatea unui caz numai dupa datele prezentate de dumneavoastra. Este nevoie de un examen obiectiv , date imagistice ( radiografie, etc). Ce atrage atentia este trombocitopenia- scaderea numarului de trombocite- care poate fi determinata de numeroase posibilitati: fie sunt distruse in exces , fie productia lor este mica, etc.
Va recomand sa cereti mai multe detalii medicului curant, pe intelesul dumneavoastra, el fiind obligat sa va informeze asupra starii de sanatate..

Utilizator11642604522

acum 2 ani

Buna ziua! Faceti o raza la plamin.