analize medicale

Boli ale sangelui

Postata de zeche cu 12 ani in urma.

Buna ziua, revin cu o intrebare si va rog sa-mi spuneti daca este grav faptul ca mi-a iesit VSH 26. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rănd această analiză VSH (viteza se sedimentare a hematiilor) se poate calcula ca valoare la o oră sau valoare la 2 ore. În al doilea rând valoarea indicată este crescută (val normale VSH - 3-10 mm/h sau 5-15 mm/2h, dar o creştere a VSH nu este specifică unei boli si nu poate pune un diagnostic de boală. Creşterea VSH indică faptul că undeva în organism există o infecţie sau o dereglare a funcţiei normale a unui organ (ficat, rinichi, etc). Concluzia este că numai un medic, prin coroborarea acestei analize cu alte analize indicate, poate determina cauza creşterii VSH-ului

maria

acum 11 ani

buna ziua! mi-am facut analize si mi-a dat la vsh1/2ore 10 5-10/milimetru. iar la vsh la 1ore, 21 7-15/mimimetru. este ceva in neregula.si care este vsh normal? multumesc! astept un raspuns...

maria

acum 11 ani

buna. am 25 de ani. si mi-am facut analize la vsh 1/2 ore mia iesit 10 5-10/milimetru. iar la vsh 1ore mi-a iesit 21 7-1/milimetru. este ceva noral sau nu? si care este vsh normal?