analize medicale

Boli ale sangelui

Postata de ioanau cu 13 ani in urma.

Ce inseamna monocite 12,limfocite 21 si neutrofile neseg.6 la un copil de 14 ani?
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

popa ligia

acum 13 ani

la un copil de aceasta varsta ,monocitelesunt elemente figurate ale sangelui ,aici in nr usor crescut ce poate indica convalescenta dupa un puseu infectios,viral sau bacterian ele fiind elemente care curata focarul,asa sunt cunuscute ,deci rol in imunitate,limfocitele sunt in nr normal iar nesegmentatele neutrofile indica si ele o posibila infectie ce poate fii acuta sau cronica,dar in acest context arata o infectie spre convalescenta.in cazul in care acesta formula este facuta prin examinare la microscop,sau de un analizator f performant.in concluzie ,nu sunt motive de ingrijorare

Balan Fanuta

acum 9 ani

Am un baiat de 13 ani si respira greu pe nas am fost cu el la ORL si mea spus ca nu are polipi ce alt ceva sa fie va mulumesc