analiza

Boli ale sangelui

Postata de Justme` cu 10 ani in urma.

Buna ziua.In urma efectuarii unor analize medicale (banuid ca este vorba despre o apenticita) am facut nisteanalize medicale din care au rezultat Hemoglobina eritrocitara medie (MCH) 34.5 (25-33.5/pg ) Iar ca rezultat final la imunologie Anticorpi anti Helicobacter pylori IgG -ser -chemiluminiscenta (CLIA) 4.72 . As dori sa va rog frumos daca se poate sa-mi dati un sfat ,o intepretare ceva. Va multumesc !

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Testarea anti Helicobacter pylori nu este utila decat in corelatie cu simptomele clinice si cu alte explorari de laborator efectuate. Un rezultat pozitiv indica fie o infectie curenta, fie o infectie in antecedente; din acest motiv testul serologic nu prezinta acuratete diagnostica la persoanele care au avut deja infectie. De asemenea testul nu poate fi folosit pentru controlul eficientei tratamentului, deoarece anticorpii pot persista pana la 3 ani, dupa o infectie .
Hemoglobina eritrocitara medie se interpreteaza in contextul anemiei, cand hemoglobina este scazuta.