analiza genetica moleculara pt risc de trombofilie

Boli ale sangelui

Postata de dorina162 cu 12 ani in urma.

factor xiii v34l mutant/mutant (+/+)
PAI - 1 4G
in urma efectuarii analizei a rezultat ca pacienta este homozigota (genotip mutant pe ambele alele) pt mutatia/polimorfismul factorului xiii v34l si negativa pt polimorfismul PAI - 1 4G
VA ROG SA-MI INTERPRETATI ANALIZA . ASTEPT RASPUNS. VA MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (4)

dorina162

acum 12 ani

ASTEPT COMENTARII

dorina162

acum 12 ani

com

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

factorul XIII este implicat in coagularea sangelui. mutatia V34L a factorului XIII ar fi asociata cu o tendinta mai mare catre sangerari. In cazul existentei unei sarcini genotipul 4G/4G PAI-1, statusul homozigot pentru mutatia V34L a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei. In aceasta situatie se recomanda consultul de hematologie pentru indicarea unui tratament anticoagulant.

denisa berezovschi

acum un an

si eu am primit astazi rezultatul si nu inteleg ce inseamna ma poate ajuta cineva?

√ MUTATIA 20210 G>A IN FACTORUL II NU A FOST

IDENTIFICATA
MUTATIA 1691 G>A IN FACTORUL V NU A FOST
IDENTIFICATA

Mutatiile genei PAI-1 **
Real-time PCR
√ MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I A fost identificata

in stare homozigota
MUTATIA -844A>G IN GENA PAI- I A fost identificat
genotip AA*
*Genotipul AA in combinatie cu mutatia Leiden din
factorul V duce la risc crescut de trombofilie.

Mutatiile genei MTHFR **
Real-time PCR
√ MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR A FOST
IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR A FOST
IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA