am si eu aslo marit

Boli ale sangelui

Postata de dienush 2011 cu 12 ani in urma.

va rog sa imi spuneti si mie cat de grav este un aslo de 289U/I ?caci am fost la o doamna doctor si nu m-a lamurit deloc .atat mi-a spus ca trebuie sa tin regim.si m-a intrebat daca ma dor articulatiile si iam raspuns ca ma dor foarte tare.in special cele de la picioare.a spus sa mai astept inca 3 luni sa repet analizele si apoi sa imi dea modamin injectabil.ma supara si inima si poate de la aslo ca este marit. nu stiu ce sa fac.spunetimi va rog.... va multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

ASLO este o analiză (anticorpi anti-streptolizină O) care detectează prezenţa anticorpilor îndreptaţi împotriva streptococului beta hemolitic de grup A. Un ASLO mai mare decât valoarea maximă admisă este martorul unei infecţii cu streptococ, fără a preciza daca este veche sau noua, activă. De aceea, valoarea ASLO are relevanţă doar urmarită în dinamică, la analize repetate: dacă ASLO scade, infecţia este veche, vindecată; dacă ASLO creşte peste valoarea normală infecţia este activă şi necesită tratament cu Penicilină şi Moldamin şi eventual îndepartarea focarului (amigdalectomie). Doamna doctor v-a întrebat dacă vă dor articulaţiile, deoarece ca urmare a unei infecţii acute cu streptococ de grup A (infecţie netratată la timp cu antibiotic), după o perioadă de latenţă de 1-2 săptămâni poate apare febra reumatică sau glomerulonefrita. Febra reumatică cuprinde afecţiunile Reumatism articular acut (reprezintă inflamarea ţesutului conjunctiv, fragmentarea fibrelor de colagen şi apariţia de depozite fibrinoase) şi Cardita reumatismală (urmată de formarea unor mici granuloame perivasculare în miocard şi de deformarea valvelor cardiace), care declanşează durerea cardiacă pe care o exemplificaţi

[email protected]

acum 12 ani

sa faci niste moldamin pt ca si eu am avut aslo marit

dienush 2011

acum 12 ani

si tia trecut?

anamarya

acum 8 ani

Tu te plangi ca ai as lo 289. Eu am avut 529 aslo si dupa doua luni de moldamin am avut 1568, iar dupa 3 zile am repetat analizele si 842. Fac moldamin din 2014 si urca, cobora, dupa moldamin urca din nou, am incercat si cu tardocilin(retarpen), cexyl si tonsilotren, dar degeaba