Am HIV?

Boli ale sangelui

Postata de manuv cu 12 ani in urma.

Buna!Acum 2 luni am fost internata pentru o pneumonie,cauza fiind ca am luat o bacterie care a cauzat infectia la plamani.Mai tot timpul eu sunt racita,iar de 5 luni am o tuse productiva,am tratament acum de 10 zile cu Zitromax.Indoiala mea este urmatoarea,am citit pe net despre HIV,eu am fost diagnosticata acum 2 luni cu Imunodeficienta comuna variabila,hipogamaglobulinemie.Fac tratament intravenos o data pe luna cu gamaglobulina.Am citit aici despre HIV si imunodeficienta si as vrea sa stiu daca exista diferenta intre aceste doua boli,sau este una si acceasi.Ma sperie faptul ca par la fel,dar au unele diferente.As vrea sa stiu foarte limpede daca este aceasi boala???Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Imunodeficienta comuna variabila (IDCV) este un defect de imunitate umorala, caracterizat prin nivele serice scazute ale tuturor izotipurilor de imunglobuline (igA, ig M, IgG), incapacitatea de a produce anticorpi specifici dupa expunerea la antigene, infectii recurente, ce actioneaza impotriva celor din urma. Nu este sinonim cu infectia cu virusul HIV ( virusul imunodeficientiei umane dobandite).

manuv

acum 12 ani

Multumesc mult!M-am mai linistit!

Maria

acum 8 ani

As dori sa mi spune ti va rog daca stitii un medicament natural pentru virusul Hiv?

Multumesc astep raspuns pe email
O seara frumi