ajutor va rog

Boli ale sangelui Histiocitoza cu celule Langerhans

Postata de bogdana tanya cu 12 ani in urma.

buna ziua.va rog sa ma ajutati in a descifra urmat analize.tatalui meu i s-a pus urmat diagnostic:histiocitoza sinusala cu celule langhenhars suspiciune limfom non hodgin.acestea sint bultetinele de analize care i-au fost facute raport mielo eritroid:3.21,splenomegalie,megacariocite prezente doar in grunjul strivit.la examenul histiopatologic au iesit urmatoarele:limfonudul cu arhitectura relativ pastrata in care se remarc histiocitoza sinusala infiltrat plasmocitar,granulocitar si precursori ai liniei mielo_monocitare. rare megacarioblaste.se pledeaza ptr focare de hematopoeza extramedulara.am si buletinele de analize toate dar nu pot sa le incarc.va multumesc e urgent

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul acestei medulograme cat si a examenului histopatologic trebuie comunicat medicului curant (hematolog), impreuna cu analizele efectuate pana la acest moment. pe baza simptomatologie cat si a investigatiilor paraclince medicul curant stabileste diagnosticul, conduita terapeutica.
raportul mielo-eritroid reprezinta raportul intre granulocitele neutrofile + precursorii lor si precursorii eritroizi (ai eritrocitelor sau hematiilor sau globulellor rosii) si este de 2-4/1 la adultul normal

bogdana tanya

acum 12 ani

va multumesc ptr raspuns el momentan face chimioterapie ptr histiocitoza dar nu am inteles de ce este doar suspect de limfom non hodgin din moment ce i s-a facut si biopsie osoasa de ce nu se stie clar?ce alte investigatii ar mai trebiu sa faca ?a facut trei zile chimioterapie el s-a internat initial cu mancarimi foarte mari ale pielii si inca le mai are.noi sintem in strainatate ,el nu prea a inteles si cu cat am incercat sa dam de doamna doctor nu raspunde, sintem disperati.a fac si biopsia pielii si a iesit ok,la aspiratul medular a iesit:celularitate in limite normale,grunji striviti foarte rari,dismegacariopoeza.si histiocitoza cu celule langhenhars ce este mai exact am vazut diferite opinii pe inernet.va multumesc