Cand mă balonez nu pot respira bine ?

Boala esofagiana

Postata de Florin cu 11 luni in urma.

Buna ziua,am o răgușeală de 3 luni de zile,și nu mai îmi trece ,și când mă balonez la stomac mi se pune un nod în gât și nu pot respira bine,doar daca ragai îmi revin ,poate sa mai confruntat cineva cu așa ceva,pt am mers la foarte multi medici și nimic ba tiroida ba de la gastrita ba de la acid gastric ,nu mai știu ce să mai fac .este foarte deranjant când mă balonez nu respir cum trebuie ,și mă panichez.

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Intrucat vorbiti despre simptome multiple, va fi necesar sa consultati mai multi medici in functie de fiecare problema de sanatate in parte.

O raguseala persistenta poate fi cauzata de afectiuni ale corzilor vocale sau ale sistemului respirator. Un medic ORL poate investiga mai in detaliu aceste aspecte.

Consultati un gastroenterolog pentru investigarea problemelor gastrice pentru a exclude posibilitatea unor probleme precum refluxul gastroesofagian.

Puteti discuta cu medicul despre efectuarea unor teste suplimentare, cum ar fi teste de alergii, teste de functie tiroidiana mai amanuntite sau teste de imagistica (precum ecografie abdominala) pentru a evalua mai bine starea dumneavoastra de sanatate.

De asemenea, puteti lua in considerare sa consultati un alt medic pentru o a doua opinie medicala, daca va simtiti frustrat de rezultatele obtinute pana acum. Un alt specialist ar putea oferi o perspectiva diferita sau ar putea identifica o cauza mai putin evidenta.

Pentru programare la un medic orl, puteti consulta urmatoarea lista de medici: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Pentru un consult la gastroenterologie, va puteti programa aici: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-balonare-cauze-simptome-si-remedii_15499
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/balonarea-un-simptom-care-nu-trebuie-ignorat-iata-ce-boli-grave-poate-as_15367

Multa sanatate!