va rog din suflet sa-mi raspundeti

Avortul

Postata de alinutzatb cu 12 ani in urma.

multumesc mult de tot pentru raspuns.insa as mai avea o intrebare.al doilea control ginecologic in ce consta?o eventuala ecografie transvaginala imi poate confirma oprirea din evolutie a sarcinii?mentionez ca sunt din slatina,jud olt si la noi nu exista nicio clinica particulara la care se fac dozari de beta-HCG.si nici in spital nu se face.testul de sarcina care iese acum negativ poate fi o oarecare speranta,sau poate fi eronat?multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

La 2 saptamani dupa intreruperea sarcinii este necesar sa efectuati un consult ginecologic. De asemenea, va adresati si in cazul: sangerarilor persistente si abundente, greturi si varsaturi mai mult de 4 ore, febra, dureri abdominale severe, daca nu revine menstruatia la 6- 8 saptamani dupa intreruperea sarcinii.