un raspuns va rog

Avortul

Postata de Password cu 13 ani in urma.

la 4 luni si 1-2 sapt se poate face avort ? ....

Raspunsuri (4)

pena

acum 13 ani

Nu prea, e riscant si e pacat. Copilul deja misca. Nu prea cred sa gasesti medic care sa-ti faca avort.

Password

acum 13 ani

faza e k ink nu misca... si kiar nu am qm sa il pastrez :(

Iuli

acum 13 ani

In primul rand vei primit zeci de raspunsuri la intrebarea ta, care mai de care mai religioso-mistice, mai acuzatoare si "condamnatoare" (gen criminalo etc). Iti spun asta ca sa fii avertizata si sa nu te sperii.
Avortul la cerere (nu din motive medicale) se face din cate stiu pana in luna a 3-a, deci pana la 12 saptamani. In anumite situatii se face pana la 14. Tu, daca am calculat bine, ai cam 17-18 saptamani de sarcina, deci nu se mai poate face nimic niciunde si ar fi si periculos. Totusi cum ai ajuns in situatia asta? Nu ai avut nici un singur simptom timp de 4 luni (amenoree, dureri de sani, greturi, mameloane si areole innegrite si cu tuberculi umflati, pofte, schimbari de miros, toane etc)? Esti sigura ca sarcina este atat de mare? Poate e mai mica... Mergi urgent la un medic pentru evaluare si vezi ce iti spune.
Daca intr-adevar e sarcina asa de mare, decide impreuna cu prietenul tau si cu parintii tai ce faceti, daca cresteti copilul sau il dati spre adoptie.
Succes!

kasho1

acum 13 ani

Urmariti aceste link-uir, aveti dreptul sa stiti adevarul- eu nu l-am stiut( nu e o scuza daca as fi stiut aceste lucruri decizia mea era cu totul alta , dar suferinta e crunta).

http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/11/20/strigat-din-strafunduri-2/

http://adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/232-cum-se-face-avortul-socant-cel-mai-dur-film-despre-avort

http://utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1822

sau pur si simplu dati pe Google adevarul despre avort, veti afla lucruri despre care prea putini medici va vor spune, iar daca nu cunoasteti aceste lucruri nu veti putea lua linistite nici o decizie.

Decat avort mai bine dat spre adoptie, e mai uman!
Va doresc multa sanatate si intelepciune.