Status Postab?Ce înseamnă mai exact??

Avortul

Postata de Utilizator11716390577 cu 3 luni in urma.

Bună ziua.Ce înseamnă Status Postab.Vă rog să îmi răspundeți

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Termenul "status postab" este o prescurtare din limba latina care se refera la "status post abortionem," ceea ce inseamna "stare dupa avort." In contextul medical, acest termen este folosit pentru a descrie conditia sau starea unei paciente dupa ce a suferit un avort (indiferent daca a fost spontan sau indus). Medicul poate folosi aceasta expresie in fisa medicala a pacientei pentru a nota ca pacienta este intr-o stare post-avort si pentru a monitoriza eventualele complicatii sau efecte secundare ce pot aparea dupa procedura.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Avortul/sindromul-post-avort-simptome-si-tratament_9321
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-ce-riscuri-presupunei_17858
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/pierderea-unei-sarcini-si-moartea-neonatala_1188