sarcina oprita din evolutie

Avortul

Postata de irinootza cu 13 ani in urma.

Am avut 2 sarcini oprite din evolutie, prima in iulie anul trecut la 14 saptamani si a doua anul acesta in februarie la 7 saptamani.Dupa prima sarcina pierduta am facut analize de depistare a anticorpilor pentru toxoplasma ig Gsi ig M sunt negative, rubeola ig G pozitiv si ig M negativ, herpes simplu ig G + si ig M -, citomegalovirus igG + si ig M - si anticoagulant lupic negativ. Dupa cea de a doua sarcina pierduta medicul mi-a zis sa repet analizele. Ce analize mai trebuie sa fac in afara de cele date?
Din ce cauza am pierdut sarcinile? Credeti ca ar trebui sa merg la un consult la un medic din Bucuresti, eu sunt din Ploiesti?Imi doresc foarte mult un copil.

Raspunsuri (3)

berry

acum 12 ani

Trebuie sa faci analize pentru trombofilie, homocisteina, acid fosfolipidic, anticorpi A sau B (daca sotul are grupa sanguina diferita de a ta), rh-ul pozitiv sau negativ.
DA mergi la un doctor din Bucuresti, sau dr. Bogdan Popescu de la Maternitate Ploiesti.
PS.Eu nu sunt doctor dar am patit la fel

ileana

acum 10 ani

si eu am pierdut a doua sarcina la fel sa oprit din evolutie la 7 sapt acum 2 zile am fc chiuretaju .acum 3 ani am patit la fel ,eu raman foarte greu ansarcinata si mi sa antamplat de 2 ori la fel ce sa fac sunt disperata ,locuiesc an spania si medici nu au dat importanta cand leam spus prin ce am trecut prima data au zis ca nu e obligatoriu sa se antample asa si a doua oara ,dar uite ca sa antamplat ce sa fac?

Viky

acum 8 ani

Salut am SI la mine Sa oprit sarcina in evolutie la 14 saptamini Dar am aflat la 19 saptamini. a fost prima sarcina. As vrea Sa stiu dak cauza Dar nu pot Sa o aflu suntem ambii absolut sanatosi. Dar sarcina Sa oprit trebuie Sa fie vrio kauza kred EU.....