Sarcina cu riscuri?

Avortul

Postata de Cla33 cu 12 ani in urma.

Sunt insarcinata in 8 saptamani. La contact partenerul meu avea o infectie de prostata cu valori mari 27 PSA. Nu am stiut de ea, o trata cu antibiotice - 750 mg Ciproxin, crezand ca e infectie urinara. La tratament apoi a cedat, a revenit in 10 zile la valori de 3,10. La 54 ore dupa contact am luat pilula Norlevo. Ma ingrijoreaza posibile efecte pentru fat, va rog frumos sa imi detaliati ce riscuri exista. Va multumesc mult.

Si o ultima intrebare: diferenta de varsta mare intre parteneri poate afecta fatul? In ce mod? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Cla33

acum 12 ani

Astept raspunsul dvs, ma poate ajuta cineva sa ma clarific mai mult? In curand va trebui sa iau o decizie in privinta asta si vreau sa aleg bine. Va rog mult, multumesc din suflet.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului: "Acest produs medicamentos nu este indicat în cazul existenţei unei sarcini şi nu o poate întrerupe. În cazul în care acest mijloc contraceptiv nu îşi atinge scopul şi sarcina persistă, studiile epidemiologice au arătat că nu apar reacţii adverse ale progesteronilor în ceea ce priveşte malformaţiile fetale".
diferenta de varsta intre parteneri nu are nici o legatura cu dezvoltarea fatului.

Cla33

acum 12 ani

Va multumesc, ma intreb daca infectia PSA din momentul contactului poate avea vreo legatura? O zi buna.