Sa fac sau nu avort?

Avortul

Postata de flory_flo32 cu 13 ani in urma.

Sant insarcinata in 8saptamani si 6 zile.La 4 saptamini amfacut o radiografie dentara.Poate iesi copilul cu malformatii?Trebuie sa fac avort?Doctora la care am fost mi-a spus ca sarcina decurge bine,insa eu am uitat sa-ispun de radiografie.Imi doresc un copil sanatos.

Raspunsuri (12)

ina

acum 13 ani

cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul care urmareste sarcina, nimeni nu iti poate garanta daca bebelusul va fi bine sau nu.

Iuli

acum 13 ani

Nu cred ca afecteaza asa de mult incat sa faci avort o simpla radiografie dentara, dar mai vorbeste o data cu doctorita ta si spune-i, ca sa fii sigura.

MARI..

acum 13 ani

Te sfatuiesc sa ceri sfatul mai multor ginecologi .Sanatate.

rebeca

acum 13 ani

nu avorta, stiu eu ce spun,am trecut prin asta acum 4 luni! Durerea sufleteasca o sa te urmareasca mereu! E groaznic...as da orice sa-mi aduc copilul inapoi! Imi pare atat de rau,dar am fost obligata sa fac asta de catre mama,eu am 17 ani! Nu avorta pt nimic in lume! Te pup

flory_flo32

acum 13 ani

pentru Rebeca :multumesc pentru sfaturi.Astazi mi-am facut bitestul,acum astept rezultatul.In rest totul este bine,cel putin deocamdata.Doctora care mi-a facut astazi ecografia 3d mi-a spus ca este ok si crede ca este baiat.Oricum stresul inca nu a trecut pentru ca nu am primit inca nici un rezultat de la analize,abia saptamina viitoare aflu rezultatele.In rest sant fericita si ma rog la dumnezeu sa-mi dea un copil sanatos.
In legatura cu acea radiografie dentara doctora mi-a spus ca daca radiam copilul la 4 saptamani acesta ar fi murit pana acum,iar radiografia dentara nu este asa periculoasa,mai ales ca am purtat sort de plumb.In sfarsit va multumesc pentru sfaturi va asigur ca mi-au fost utile.

iulia

acum 13 ani

nu face avort!!!!!ti-o spun din tot sufletul....nu cred ca copilul tau se va naste cu malformatii doar de la o radiografie dentara.eu am facut un avort tot din cauza unor probleme cu sarcina dar mult mai grave decat ale tale...e extrem de dureros.o sa-ti para rau si ai sa regreti

flory_flo32

acum 13 ani

* 0
*

pentru iulia :multumesc pentru sfaturi.Astazi mi-am facut bitestul,acum astept rezultatul.In rest totul este bine,cel putin deocamdata.Doctora care mi-a facut astazi ecografia 3d mi-a spus ca este ok si crede ca este baiat.Oricum stresul inca nu a trecut pentru ca nu am primit inca nici un rezultat de la analize,abia saptamina viitoare aflu rezultatele.In rest sant fericita si ma rog la dumnezeu sa-mi dea un copil sanatos.
In legatura cu acea radiografie dentara doctora mi-a spus ca daca radiam copilul la 4 saptamani acesta ar fi murit pana acum,iar radiografia dentara nu este asa periculoasa,mai ales ca am purtat sort de plumb.In sfarsit va multumesc pentru sfaturi va asigur ca mi-au fost utile.

flory_flo32

acum 13 ani

pentru iulia si rebeca:multumesc pentru sfaturi.Astazi mi-am facut bitestul,acum astept rezultatul.In rest totul este bine,cel putin deocamdata.Doctora care mi-a facut astazi ecografia 3d mi-a spus ca este ok si crede ca este baiat.Oricum stresul inca nu a trecut pentru ca nu am primit inca nici un rezultat de la analize,abia saptamina viitoare aflu rezultatele.In rest sant fericita si ma rog la dumnezeu sa-mi dea un copil sanatos.
In legatura cu acea radiografie dentara doctora mi-a spus ca daca radiam copilul la 4 saptamani acesta ar fi murit pana acum,iar radiografia dentara nu este asa periculoasa,mai ales ca am purtat sort de plumb.In sfarsit va multumesc pentru sfaturi va asigur ca mi-au fost utile.

Nirolf

acum 12 ani

In general, oricand se face o radiografie, se cauta sa nu fie expuse la radiatii gonadele si aparatul reproducator, ca de altfel orice alta parte a corpului care nu apare in radiografie. Asa ca riscul ca radiatiile sa fi ajuns la copil este foarte mic.
In continuare sa va rugati lui Dumnezeu, iar stresul sa-l lasati deoparte. Consumati multe legume, fructe si ascultati celelalte recomadari de la doamna doctor. Apropo, doctorita sau doamna doctor, nu am auzit cuvantul "doctora" pana anul acesta si nu cred ca exista in dictionar. ;;)
Multa sanatate si bucurie! Si nastere usoara.

Nirolf

acum 12 ani

Ooops, iara am intarziat cu 4 luni cu sfaturile mele. :))

flory_flo32

acum 12 ani

Nici o problema,sfatul tau poate fi de ajutor alte-i viitoare mamici.

AURICA

acum 10 ani

https://www.facebook.com/pages/Credinta-Ortodoxa/752202181457344?ref=hl
NU FACETI AVORT .. ESTE MARE,MARE PACAT