Menstruatie dupa avort

Avortul

Postata de Tania01 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut un chiuretaj biopsic acum 2 saptamani, la 4 zile mi-a venit menstruatiasau asa cred, care ma- tinut cam 8 zile, s-a intrerupt pentru o saptamana si acum iar mi-a venit vreau sa stiu daca este normal sau nu.In acest timp am intretinut relatii sexuale, este posibil sa ramai insarciata.
Va rog sa imi raspundeti la amandoua intrebarile, va multumesc din suflet.

Raspunsuri (1)

andreea titorova

acum 12 ani

dupa chiuretaj nu cred ca a fost menstruatia...este normal sa sangerezi dupa avort...menstruatia ar trebui sa iti vina la circa 40 de zile de la avort...daca ai intretinut relatii sexuale neprotejate...da este posibil sa fi ramad insarcinata din nou...iar daca acuma dupa 2 saptamani sangerezi din nou nu cred ca ii bine...cred ca sa-r putea sa fie si din cauza relatiilor sexuale..dupa un avort se recomanda 6 saptamani de repaus sexual.sfatul meu este sa iti faci niste analize HCG-beta chiar maine si sa le repeti peste 3 zile din nou...daca HCG-beta creste (vei vedea ata la diferenta dintre rezultate) ai o noua sarcina...daca nu creste ci diminueaza este inca hormonul de la sarcina anterioara..dupa cred ca ar trebui sa mergi la medicul tau ginecolog cu rezultatele..iti doresc succes!! si eu am fost intr-o situatie ca a ta doar ca eu aveam scurgeri maronii foarte intense si tot la 2 saptamani de la avort,si am avut si eu relatii neprotejate cu sotul meu...iti doresc mult succes si sper sa revi cu vesti bune!