Menstruatie dupa avort

Avortul

Postata de skumpykabv cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Eu am facut avort acum 2 luni, dupa avort am avut menstruatie asa cum a spus doctorul, iar a doua luna, acum, mi-a intarziat o saptamana. credeti ca este normal sa se intample asa sau am vreo problema. mentionez ca am intretinut relatii sexuale de atunci. Astept un raspuns, va rog frumos.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este posibil sa apara tulburari ale ciclului ovulator, ca si dupa o nastere pe cale naturala. ar fi bine de luat in considerare metode contraceptive.
Prin avort (intreruperea de sarcina) se elimina produsul de conceptie deci si placenta. Hormonul hCG nu mai este secretat. Dar glandele continua sa detecteze o valoare ridicata in circulatia sangvina iar astfel se blocheaza in continuare activitatea normala pe intreg circuitul hipotalamus - hipofiza - ovare, ceea ce inseamna lipsa ovulatiei. Cu timpul, valoarea hormonului hCG din sange scade iar din momentul in care este atat de mica incat nu mai poate insemna existenta unei sarcini, ciclul menstrual este reluat pe circuitul hipotalamus - hipofiza - ovare.

mariana

acum 10 ani

buna ziua in luna iulie am facut un avort apoi in august mia venit ciclul de 2 ori . pana luna asta totul a fost bine iar acum luna asta mia venit din nou de doua ori. tin sa mentionez ca iau si anticonceptionale

mariana

acum 10 ani

ma poate ajuta cineva cu un sfat

Utilizator11534764536

acum 5 ani

Buna ziua, am facut un avort medicamentos acum o luna si 2 sapt si inca nu m-a venit menstruatia, am avut un chist de 5 cm care din fericire s.a retras cu antibiotic, am avut contacte sexuale neprotejate, dar fara ejaculare, ce credeti? E un motiv de ingrijorare sau sa mai astept, poate vine? Va sunt recunoscatoare pentru un raspuns! Multumesc!

Ana

acum 3 ani

Bună. Și eu am făcut un avort medicamentos în 22 noiembrie lin 24 decembrie mi a venit menstruația.totul a fost ok. În ianuarie nu mi a venit, doar acum în februarie în 3 după 45 de zile. Dupa avort se dereglează menstruația. Și 3,6 luni durează pana se reglează depinde de organism.