Lipsa menstruatiei

Avortul

Postata de Thelma cu 12 ani in urma.

Am si eu o intrebare, daca cineva ar putea sa imi raspunda, va rog.
In data de 8 iulie, am facut o intrerupere de sarcina iar acum suntem in decembrie si nu mi-a venit menstruatia. Stiu foarte bine ca e nevoie de timp dupa o astfel de trauma asupra organismului, dar totusi...nu e cam mult 5 luni?
A mai patit cineva asa? Vreau sa mentionez si faptul ca sarcina era foarte mica..4 saptamani..poate are legatura cu asta. Am fost si la un control medical, acum cateva luni si mi-a spus sa astept.. Deja ma panichez.. Daca are cineva un raspuns, il astept..

Raspunsuri (5)

homeopat

acum 12 ani

Cumpara remediul homeopat Sepia CH200 si p***ao granula si asteapta 2 saptamani. Daca nu revine dupa 2 saptamani mai incerci o data. Costa 6 lei, se gaseste la farmacii homeopate numai.

Medic Epuran

acum 12 ani

După întreruperea de sarcină, ciclul menstrual în mod normal apare dupa aproximativ 35-40 zile. Această perioadă însă este variabilă, în funcţie de vârsta sarcinii. Ar fi recomandat să cereţi nişte explicaţii medicului ginecolog care a efectuat întreruperea de sarcină despre această situaţie apărută

Thelma

acum 12 ani

Am observat ca ati amintit ca ciclul menstrual dupa intreruperea de sarcina variaza in functie de varsta sarcinii. Am specificat ca sarcina a avut 4 saptamani..relativ mica din cate spunea medicul ginecolog. Ma sperie insa faptul ca imi recomandati sa cer explicatii acestui medic pentru situatia aparuta. Puteti sa imi spuneti ce fel de probleme ar putea cauza aceasta intarziere prea mare a ciclului menstrual? Va rog tare mult, macar sa stiu la ce anume as putea sa ma astept. Sunt destul de panicata, iar momentan sunt plecata din oras si nu voi putea sa iau legatura cu el intr-un timp apropiat
Multumesc anticipat

Medic Epuran

acum 12 ani

Am recomandat consultul medicului ginecolog care a efectuat întreruperea de sarcină nu datorită faptului că ar fi posibile eventuale complicaţii ci datorită faptului că a trecut o perioadă destul de îndelungată fără a surveni menstruaţia şi ar trebui identificată cauza amenoreei iar un medic ginecolog este cel mai în măsură să ofere nişte explicaţii competente.

Thelma

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat. O zi buna