Ecografie dupa intrerupere de sarcina

Avortul

Postata de iulcris cu 12 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate depista la o simpla ecografie faptul ca a fost facuta o intrerupere de sarcina? Va multumesc si astept raspunsuri!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ecografia abdominala nu poate vizualiza decat prezenta unor formatiuni la nivelul uterului, ca sacul gestational(embrionul si anexele) in cazul unei sarcini; nu poate vizualiza modificari ale endometrului uterin din chiuretajului.