DURERE MARE !!!

Avortul

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , incerc sa va scriu dar durerea ma copleseste in aceste momente ....eram insarcinata in 11 saptamani si la ultimul control ginecologic care s-a petrecut chiar la inceperea saptamanii 11 , dr. imi dadea vestea avortului intern si imi spunea ceva de genul : "ceva nu e in ordine , nu mai avem bataile inimii " , cerul s-a coborat asupra mea si toate visele noastre au devenit cosmare , ne doream atat de mult acest copilas !!! Penultimul control a fost cand aveam 8 saptamani si atunci era totul in regula, l-am vazut pe micut pe ecografie si inima ii batea regulat ! Ce s-a putut intampla ??? Ieri am avut interventia pt avort cu anestezie generala (locuiesc in Italia ) , acum ma simt bine din punct de vedere fizic doar ca sufletul imi este pierdut ...plang si nu ma pot deconecta de la ce s-a putut intampla , mai pot eu oare sa raman insarcinata ? Si cand mai putem incerca ? Ma rog la Dumnezeu sa fie bine si sa ma intareasca doar ca acum imi este greu , e prea proaspat totul in mintea mea , sotul meu e mai optimist , stiu ca sufera si el dar cred ca va trece mai usor , se impaca mai usor cu gandul si deja vede urmatorul nostru bebe...dati-mi va rog un sfat , spuneti-mi daca ati fost in situatia mea si ce putem face pe viitor , vestea a venit prea dintr-odata si nu ne asteptam .Ce s-a putut intampla ? Va multumesc la toti ! Numai bine si sanatate tuturor !

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Sunt mult situatii in care sarcina se opreste din evolutie si nu se stie de ce. Alteori analizele pot evidentia problema- o infectie, o afectiune, o malformatie ale mamei etc. Puteti incerca din nou peste 6 luni, timp in care va faceti amandoi TOATE analizele, inclusiv BTS, etc etc. Ganditi-va altfel:natura are motivele ei de a face ceva. Poate acest copil ar fi avut probleme grave de sanatate, in general mutatii genetice, si a fost mai bine ca s-a intamplat asa. Majoritatea femeilor dupa un astfel de episod nasc un copil perfect sanatos. Va doresc multa putere sa treceti peste aceasta incercare!

sorilau

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pt raspuns , ne dorim ft mult un bebe si de aceea cred ca merita asteptarea , noi ne facusem toate analizele in cauza pe timpul sarcinii si au iesit perfecte la amandoi , inclusiv BTS , grupele de sange si absolut toate analizele cerute si de medicul privat si de cei din spitalul de stat de aici din Italia ! Multumesc pt incurajare !