de ce sangerez?

Avortul

Postata de Narcisuca cu 12 ani in urma.

am facut avort acum doua saptamani si 4 zile si m-am culcat cu sotul meu de o saptamana pentru ca nu au fost sangerari sau dureri de a doua zi de la avort. ieri si azi am avut niste scurgeri de sange foarte foarte mici. aproximativ 3-4 picaturi pe zi. scurgerile erau putin maronii. as vrea sa stiu daca e ceva grav si de la ce ar putea fi. pana acum nu a existat nici o problema

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

masuri generala dupa intreruperea de sarcina: pentru mentinerea igienei corporale se va efectua dus, se vor evita dusurile vaginale, nu se vor folosi tampoane intravaginale, ci absorbante sanitare, se evita exercitiile fizice cel putin 2 saptamani, se va respecta tratamentul indicat; se recomanda reluarea activitatii sexuale dupa oprirea sangerarilor (cel putin 2 saptamani, pana la urmatorul control ), sunt indicate metodele contraceptive de bariera (atat impotriva aparitiei unei sarcini, cat si pentru preventia unei infectii genitale); pentru protectia impotriva unei noi sarcini se pot utiliza metode contraceptive cu bariera, hormonale , la indicatia medicului curant.

e

Narcisuca

acum 12 ani

a facut aproape toate astea

busuiociuliana

acum 12 ani

dc nu ai pastrat bebele?daca esti casatorita

Narcisuca

acum 12 ani

pentru ca mai am un bebe si deocamdata nu am posibilitatea de al creste si pe al 2-lea