De ce nu imi vine menstruatia?

Avortul

Postata de Mirela K cu 2 luni in urma.

Buna, acum o luna si ceva am facut un avort medicamentos la un termen foarte mic, totul a decurs ok, am si verificat cu ginecologul sarcina s-a intrerupt. 2 saptamini in urma am luat o pastila de a doua zi. Acum 3 zile trebuia sa imi cina ciclul( am calculat 28 de zile dupa singerarile de la avort) . Am facut 2 teste si ambele erau negative. E normal sa intirzie menstruatia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate fi influentata de mai multi factori, inclusiv de stresul emotional si fizic asupra corpului. Avortul medicamentos, la fel ca si pastila de a doua zi, implica modificari hormonale majore in organism. Prin urmare, este posibil sa dureze ceva timp pana cand ritmul menstrual sa revina la normal.

Poate fi necesar sa faceti un test de sange pentru a verifica nivelurile hormonale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449