contraceptivele si sarcina

Avortul

Postata de LACRAMIOARA8 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Am avut ultimul ciclu in 08.01.2010, iar in data de 05.03.2010 la un consul am aflat minunata veste ca sunt insarcinata, dar din nefericire in 19.04.2010 la consult am aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie la 9 saptamani, iar a doua zi am fost chiuretata.
Am luat contraceptive timp de 7 ani, iar in noiembrie 2009 am decis sa nu mai folosesc. Am 37 de ani si 3 copii :unul de 16 ani, al doilea 15 si al treilea 7 ani.
Primele doua nasteri au fost normale , cea de a treia cu cezariana de urgenta copilul nu mai misca, iar apoi s-a constatat ca avea cordonul ombilical innodat..
Tot la primul consult 05.03.2010 medicul mi-a zis ca am un chist fibros de 2cm pe exteriorul uterului . Intrebarea mea este : acest lucru a putut duce la oprirea evolutiei sarcinii? sau folosirea indelungata a contraceptivelor a dus la acest rezultat, mai pot avea o sarcina normala in aceste conditii?
MULTUMESC FOARTE MULT!!!

Raspunsuri (1)

Bacu Crina

acum 14 ani

In cazul in care ati ramas insarcinata in mod natural, nu influenta contraceptivelor a dus la oprirea sarcinii din evolutie. Posibil ca si chistul fibromatos, care este destul de mare in dimensiune sa afecteze in mod negativ evolutia sarcinii. Pe de alta parte, mai la varsta dvs. in mod normal ar trebui sa faceti un set de analize anterior nasterii (torch), dar si analize care sa determine daca aveti sau nu probleme cu coagularea sangelui. De asemenea, ar trebui sa urmariti cu mai multa atentie evolutia sarcinii. Sunt foarte multe situatii (afectiuni) care ar putea duce la oprirea sarcinii din evolutie, cu siguranta ca un medic ginecolog, in urma investigatiilor, prin excludere va determina care este cauza exacta.