Conceptie dupa avort

Avortul

Postata de Irina Grama cu 13 ani in urma.

La cat timp de la avort pot sa raman insarcinata fara complicatii? Cat timp trebuie sa astept? Mentionez ca am facut o intrerupere de sarcina din cauza unei gripe care a necesitat un tratament cu antibiotice puternice. Am fost la controlul de dupa avort la o saptamana si totul a fost ok. Doresc sa raman iar insarcinata dar nu sunt sigura cat trebuie sa astept: 3 luni, 6 luni.

Multumesc,

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Nu exista un consens in aceasta problema. In general medicii recomanda cateva luni de repaus pentru ca uterul si intreg aparatul genital sa se poata reface. Eu v-as recomanda sa nu concepeti un copil in nici un caz mai devreme de 6-9 luni de la avort, pentru a fi pe deplin sigura ca totul va fi bine. Nu merita sa riscati.