Chist ovrian

Avortul

Postata de ralucaionut cu 13 ani in urma.

Buna!Pe data de 25-1-2011 am fost la un control ginecologic (dupa un avort) iar doctorita mi-a zis ca am un chist de 2mm pe ovarul stang.A zis ca din cauza chistului o sa imi intarzie menstruatia si mi-a dat sa iau timp de 5zile ULTROGESTAN.Vreau sa stiu daca Ultrogestanul elimina si chistul.E grav chistul asta,dupa ce o sa imi vina menstruatia e bine sa ma duc la un control sau inainte de menstruatie?Astept un raspuns,va multumesc!

Raspunsuri (15)

marilu123

acum 13 ani

chistul e mic asa ca nu cred sa ai probleme, dupa primul ciclu mergi la medic poate sa treaca de la sine.

ralucaionut

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns!

marilu123

acum 13 ani

sanatate

ralucaionut

acum 13 ani

Am avut contact sexual neprotejat (dar el a scos afara) zilele trecute iar ieri dimineata am vazut ca mi-a curs foarte putin lichid rosu spre maroniu si azi dimineata la fel mi-a curs foarte putin.Am facut pe 3un test si a iesit negativ dar sa fie prea devreme?Astept un raspuns,va multumesc

marilu123

acum 13 ani

testul de sarcina il faci dupa 7 zile de intarziere ciclu. de anticonceptionale ce zici?

Iuli

acum 13 ani

Raluca: tocmai ai facut un avort si tot/iar faci sex neprotejat. Vrei sa te distrugi sa inteleg.

ralucaionut

acum 13 ani

E posibil sa fiu iar sau e normal?

Iuli

acum 13 ani

Sigur ca posibil sa fii iar...din moment ce nu te-ai protejat!

ralucaionut

acum 13 ani

Chiar daca a scos afara?

Iuli

acum 13 ani

NORMAL! Ai mai pus aceasta intrebare acum 9 luni, ti s-a raspuns. Sper ca stii ca barbatul elimina un lichid preejaculator care contine spermatozoizi (chiar daca mai putini decat sperma, dar cateva zeci de mii tot contine!). Nu mai vorbim ca nu intotdeauna "o scoate" la timp. De ce crezi ca s-au inventat prezervativele sau anticonceptionalele? Cum crezi ca ramaneau femeile gravide pe vremea lui Ceausescu?
Prima data nu tot asa ai ramas gravida?

Iuli

acum 13 ani

pardon, nu tu ai pus intrebarea. Oricum mi se pare iresponsabil sa iti incepi viata sexuala fara cele mai minime cunostinte despre contraceptie.

ralucaionut

acum 13 ani

peste 7zile fac un test.Doamne ajuta sa iasa negativ sa nu fie nimic.Multumesc mult luli pentru ajutor!

Iuli

acum 13 ani

test la 3 saptamani dupa contact sau 1 saptamana de intarziere.

alice 84...

acum 13 ani

buna ! eu am avut un chist de 5,5 cm pe ovarul drept si medicul la peimul control mia spus ca nu stie daca scap de operatie si ...am urmat tratament cu anticonceptionale DIANE35 si spalaturi cu TANTUM ROSA timp de 3 luni iar la control nu sa mai cunoscut nimic..au trecut 4 ani de atunci si nu am mai avut probleme.curaj nu ai de ce sa te sperii

ralucaionut

acum 13 ani

Buna.In sfarsit mi-a venit menstruatia pe 8feb deci pot sa zic ca mi-a venit inima la loc.Am inceput sa iau Microgynon 21 si sper sa nu mai am probleme.Va multumesc celor care m-au ajutat cu raspunsurile.