ce se intimpla

Avortul

Postata de halbes_vasile cu 14 ani in urma.

ce se poate intimpla daca o fata a facut 2 avorturi

Raspunsuri (5)

dana

acum 14 ani

Organismul se deregleaza si ar putea sa nu mai aiba copii. Pot sa apara pareri de rau, mustrari de constiinta.

selinuta20

acum 14 ani

este mare pacat dar depinde si la ce interval de timp le-a facut?

Bacu Crina

acum 14 ani

Conteaza si modul in care s-au facut avorturile, traumele pot fi atat la nivel psihic dar si la nivel local (uter mai ales).

ana

acum 14 ani

Poate foarte bine sa nu se intample nimic...acum depinde ce procedura s-a folosit in cazul celor doua avorturi si varsta gestationala la care s-au efectuat.Avorturile in ziua de azi sunt destul de sigure,dar depinde si de alti factori,In momentul aparitiei unei sarcini apar modificari hormonale...in momentul cand aceasta se sfarseste brusc pot aparea dereglari.Nu zic ca nu exista cazuri de femei care au ramas sterile dupa aceste interventii ,dar nu e o regula.Bunica mea a facut 15 avorturi(acasa,babeste) si e bine sanatoasa...si nici probleme cu fertilitatea nu a avut (de-aici si numarul impresionant).

nickoleta

acum 13 ani

Posibil sa nu ramai insarcinata sau posibil sa ramai insarcinata depinde de orgamisunul fiecaruia . Sfatul meu e sa te duci la cabinet ginecologic ca sa-ti prescrie tratament pt. anticonceptionale ca sa nu ramai insarcinata oricum nu e bine sa faci avorturi dar cand o sa vrei copilul tau o sa te intrebi daca mai poti avea copil si sa fie sanatos sau prezevativ durex sa folosesti am auzit ca sunt de calitate mai buna.
ANTICONCEPTIONALELE sa nu ei mai mult de un an intereseaza-te cum se ea de la doctor sau doctorita ginecolog pt. ca poti sa nu mai ramai insarcinata.
Anticonceptionalele se i-au la ora fixa si sa nu iei pastile care contin antibiotic odata cu anticonceptonalul.