ce sa fac?

Avortul

Postata de crysstina7 cu 10 ani in urma.

buna ziua,
din pacate am suferit 2 avorturi spontane,la primul avort am facut pentru glanda analize,si teoretic au iesit bune,deci dupa parerea medicilor a fost o intamplare ca am pierdut sarcina,am ramas din nou insarcinata,si am pierdut sarcina din nou(ambele sarcini la 6 saptamani si 4 zile)
am fost la alt ginecolog,care a zis ca am pornit cam repede la drum sa vad care ar fi cauza...si ca s-ar putea sa am uterul mic,si sa mai pierd niste sarcini pana sa pot tine una... am facut analize de anticorpi anti cardiolipina IgM care mi-a iesit 28 MPL-U/ml echivoc (10-40),anticorpi anti cardiolipina IgG 2,7 GPL-U/ml negativ < 10, anticoagulant lupic mi-a iesit negativ,si anticorpi anti fosolipidici IgM si IgG mi-au iesit negativi.
mi-am facut intamplator, (cand mi-am luat sange pt analizele de mai sus am zis ca daca tot imi ia sange sa mai imi faca inca o data analizele PROLACTINA SI TSH,care mi-au iesi cu valori marite, prolactina de 58.4 ng/ml, tsh 7.44 uUl/ml...m-am programat de urgenta la endocrinologie,care nu isi putea explica valorile atat de ridicate intr-un timp atat de scurt(o luna)la care mi-a dat eutirox de 50, o luna de zile,si sa revin dupa o luna,am revenit dupa o luna,iar valorile sunt prolactina 31.35 ng/ml si TSH 3.77, a zis ca se astepta ca valorile sa scada mai tare si mi-a crescut doza de eutirox la 75...si mi-a dat sa iau Brocriptina 40 o jumatate de pastila,a zis ca ma voi simti rau de la el si s-ar putea sa nu il suport,l-am luat aseara dar nu am avut nici o problema,trebuie sa merg la ea peste 2 saptamani ca sa vada daca am putut suporta,ca daca nu sa imi schimbe medicamentu... nu stiu ce sa mai fac..sa mai incerc sa raman insarcinata? oare a fost devina faptul ca a crescut prolactina si tsh in sarcina,chiar nu stiu,nici medici nu stiu....m-am saturat sa umblu la medici,sa dau bani pe analize fara nici un rezultat...

Raspunsuri (1)

crysstina7

acum 10 ani

am uitat sa specific ca nu consum deloc acool si nici nu fumez!