Ce este adenomioza?

Avortul Adenomioza

Postata de ciambela18 cu 10 ani in urma.

Buna, stie cineva ce este adenomioza? Ultima data cand am fost la medic, am facut ecografia si mi sa scris : suspectii de adenomioza. Si trebuie sa merg la medic in a 6-a zi dupa ciclu. Am citit pe net despre adenomioza, si ma ingrozesc total. Am doar 22 de ani, scrie ca e de la dereglaj hormonal, si ca pot ramane infertila?? Poate fi oare de la stres?? Am avut un stres foarte mare luna trecuta, ca mi s-a inceput ciklul atunci pe lok, dar eu il asteptam cu vreo 8 zile mai tarziu?? Si inka ceva , am facut in 2012 avort cu pastila, dar dupa acel avort eu am fost la medik si nu era nimik, era totul bine. Ma ingrozesc tare. Astept mai repede sa vina ciclul sa ma duk sa vad ce e.... dar dupa cate am citit despre adenomioza, nu pot dormi noaptea. Poate disparea de la sine?? Ce trebuie sa fac? Poatre sant remedii ceva ? Multumesc mult

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Adenomioza este termenul dat la starea care implica prezenta de tesut endometrial (mucoasa uterina) în stratul muscular uterin. Nu este sigur ce anume cauzeaza aceasta conditie, dar aceasta poate duce la o serie de tulburări menstruale. Adenomioza poate fi cauzată de orice care provoacă traumatisme la nivelul mucoasei uterului. Acest lucru poate include o intervenţie chirurgicală, sarcina sau chiuretajul uterin.
Adenomioza este o posibila cauza de infertilitate.

ciambela18

acum 10 ani

Va multumesc nespus de mult pentru raspuns, o doamne e groaznic mi-e frica.... Dar se lecuieste adenomioza??