cat timp dureaza pentru o intrerupere de sarcina cu un fat malformat?

Avortul

Postata de ionelagaman cu 12 ani in urma.

buna ziua,
am 23 de ani, sunt la prima sarcina (21 de sapatamani), nu am mai avut alte sarcini sau avorturi iar de o saptamana (de cand sunt internata in spital) medicii se chinuie sa imi provoace o nasterea fatului malformat.
mi-au dat si pastile, am facut si injectii si nu mai reusesc.
va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti daca ar trebui sa am vreun motiv de ingrijorare....mi se pare ca dureaza foarte mult.....VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA....sunt cu psihicul la pamant.mltumesc

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 12 ani

Se poate face mica cezariana, caz in care nu se asteapta deloc. Din pacate cu medicamente nu cred ca se poate prezice cand si daca se va declansa nasterea, fiecare femeie reactionand diferit la acestea.

ionelagaman

acum 12 ani

problema cezarienii am pus-o si eu catre doamna doctor...insa mi-a spus ca de preferat ar fi sa mai asteptam un pic....se gandeste la urmatorii copii...nu stie cum or sa fie celelalte nasteri, daca voi putea naste natural sau tot prin cezariana.
dna doctor mi-a mai spus ca au fost cazuri in care au stat si 2 sapt in spital...
tot ce imi doresc este sa scap cu bine si sa ma pot reface, ca dupa 6 luni sa dea domnul sa raman din nou insarcinata cu un bebe sanatos.
imi este foarte frica, iar experienta primei sarcini ma cam sperie un pic.
multumesc de raspuns.

Iuli

acum 12 ani

Am inteles, este alegerea dvs pana la urma. Eu nu sunt adepta unui astfel de chin, chit ca stiu ca pacienta va mai putea face un singur copil si acela prin cezariana. Mi se pare inuman sa asteptati zile intregi, saptamani sa nasteti un copil malformat. In fine, oricum faceti toate analizele si sfat genetic inainte de a concepe alt copil, schimbati amandoi modul de viata etc, ca sa evitati sa se mai intample asa ceva.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Va sfatuiesc sa discutati cu medicul ginecolog-obstetrician , asupra modalitatilor de interventie pentru nasterea pe cale naturala a fatului.

ionelagaman

acum 12 ani

buna seara,

exista vreun risc pe viitor, daca eu acum ma chinui de 10 zile sa nasc natural, sa nu mai pot ramane insarcinata?
doctorita mi-a spus ca se vad rezultate, adica s-a mai dilatat colul...
multumesc.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Nasterea pe cai naturale nu reprezinta un factor de infertilitate.

ionelagaman

acum 12 ani

revin cu un nou mesaj...inca nu am reusit sa nasc natural (am 2 saptamani)...
s-a hotarat cezariana pentru cazul meu...tot ce imi doresc este sa ma refac bine si sa nu apara complicatii si sa mai pot face macar un copilas dupa interventia asta.
multumesc pentru toate sfaturile.

cristina

acum 12 ani

si eu sant insarcinata in15sapt.acum la un ecograf am aflat ca copilul are gastroschisis,adica are intestinele in afara.doctorul mi-a recomandat sa fac un avort .maine trebuie sa ma interneze.azi am luat 2pastile cytotec sa-mi provoace dilatatia.nu stiu ce o sa mi-se intample dar sper sa trec cu bine peste toate.am25 de ani si sant la prima sarcina