Cat de devreme se poate face un avort?

Avortul

Postata de MihaelaMrt cu 9 ani in urma.

Pe data de 28 iulie a avut loc contactul sexual, cand prezervativut s-a spart. La una sau doua ore dupa, am luat pastila de urgenta Escapelle. A ramas in sistem (adica nu am vomitat-o). peste 1-2 saptamani voi face si un test de sarcina pentru a fi sigura 100% ca a functionat pastila. Pana aici va rog sa imi spuneti daca am procedat si procedez bine. Daca pastila nu a functionat si testul va fi pozitiv, cand pot face un avort? in cazul sarcinii doresc sa scap de ea cat mai repede cu putinta deoarece am 18 ani si inca am de terminat o facultate. daca se poate eu as face avort si la 2-3 saptamani. doresc deci detalii despre avort: cat de devreme il pot face, cate tipuri exista (m-ar interesa in mod special sa fie mai ieftin deoarece NU imi pot permite unul de 800-1000 de lei. am inteles ca avortul este cu atat mai ieftin cu cat este facut mai devreme)

Raspunsuri (2)

ramona

acum 9 ani

Mihaela, daca ai luat pilula de a doua zi cred ca esti ok, in primul rand nu e neaparat necesar sa fi ramas insarcinata, ai luat si pilula deci cred ca esti ok. in cazul in care ai ramas exista o pilula ce provoaca avort pana in maxim 6 sapt dar o sa iti prescrie greu un medic, sunt inchistati si vor banii pe avort. ai sa gasesti dar mai greu. se numeste ru-486 si costa 100 euro parca. un avort costa de la 200 ron la stat pana la 2000 ron la privat. avortul pe la 1 luna se face cu aspiratorul. cand e mai mare se face cu chiureta doar. eu nu am avut nici un avort asa ca nu stiu sa iti spun, dar daca ramaneam insarcinata cand nu aveam un job, o casa, un sot asi fi facut ca si tine.
sper ca ti-am fost de ajutor.
sa ai mare grija ce medic iti face avortul in cazul in care ajungi vreodata la asa ceva. este o manevra riscanta ce poate avea urmari daca nu este facuta de catre cine trebuie.

natalia

acum 7 ani

eu am 2 luni jumate sepuate de facut avort