buna

Avortul

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

buna ziua..am o prietena care la 16 ani a ramas insarcinata si a facut avort pt ca parinti nu au aceeptat sa faca un copil asa tanara..dupa cateva luni a ramas din noua insarcina si de data aceasta a facut avort pt ca era bolnava cu sinuzita cronica si a facut 12 peniciline..iar doctoriii iau spus ca ar putea afecta copilul.ea nu a stiut ca este insarcinata decat dupa ce a facut tratamentul cu antibiotice.intrebarea mea este ..mai poate face copii?ea nu ia anticoneptionale pt ca ii este frica ca riscul de anu mai face copii se mareste datorita anticonceptionalelor.este avevarat ce presupune ea?va rog mult samiraspundeti pt ca ea se ingrijoreaza ff tare.va multumesc

Raspunsuri (3)

ochi negri

acum 12 ani

Dupa doua avorturi la asa o varsta ,nu se stie...Prietena ta daca nu doreste copii dar are asa o viata sexuala intensa ar trebui sa foloseasca prezervativul.Asta ar feri-o si de sarcini nedorite si de boli si de riscul de-a ramane sterila.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

dupa o intrerupere de sarcina exista posibilitate aparitiei pe termen de lung a : unor anexite, a dispareuniei (dureri la contact sexual), oligomenoreei (flux menstrual scăzut), depresiei, anxietatii.
Ar fi important sa constientizeze beneficiul folosirii metodelor de contraceptie (prezervativ, contraceptive orale , inel vaginal, diafragma).

Nirolf

acum 12 ani

Avortul nu-i extractie de dinti. Poate ar fi mai bine ca sa nu mai poata face copii.
Halal parinti, halal fata...